Dünya Tarihinde yaşanmış en şiddetli 10 deprem


Depremler her zaman insanoğlunun bilinmeyen dünyasını oluşturmuştur. Yapılan tahminler ve analizler bile depremin çıkacağı saati bize gösteremiyor. Ancak depremden önce bazı işaretlere bakarak depremin olacağını düşünebiliyoruz. Bunlardan en bilineni hayvanların bir şekilde felakat öncesi depremi sezmesi ve oradan uzaklaşması. Ama elbette insanoğlu hayvanların bu denli davranışına bile göz ardı edebiliyor.

Bugün sizlere tarihte yaşanmış en şiddetli depremleri listeleyeceğim. Umarım içeriğimi beğenerek okursunuz.

1. ŞİLİ DEPREMİ

22 mayıs 1960 yılında gerçekleşen deprem ölçeğine göre 9.5 şiddetindeki en büyük depremler arasındadır. Depremin etkisi ile tsunami oluşmuş Şili dahil havai, Filipinler, yeni zelandanın doğusu da bu depremden nasibini almıştır. Tahminlere göre 10000 ile 60000 ölüm vakası ile tarihe geçmiştir.

2. RUSYA DEPREMİ

Rusya kamchatka bölgesinde 4 kasım 1952 yılında yaşanmış bu deprem 9.0 şiddetli ile tarihe geçmiştir. Tsunaminin yol açtığı depremde şili, yeni zelanda ve alaska’da bu depremden etkilenmiştir. Raporlara göre kayıp yaşanmasına rağmen maliyeti etkilemiştir.

3. EKVATOR DEPREMİ

Ekvator ve kolombiya’yı da etkisi altına alan 31 ocak 1906 yılında 8.8 şiddetindeki deprem, dünyanın en şiddetli depremleri arasında yerini almıştır. Oluşan tsunaminin dalga boyu 5 metreye ulaşmasına rağmen ne yazık ki yaklaşık 500 ölüme yol açmıştır.

4. ALASKA DEPREMİ

4 şubat 1965 yılında gerçekleşen 8.7 şiddeti ile dünyanın en şiddetli depremler arasına giren alaska depremi, 10 metrelik tsunamilere rağmen çok az hasar almıştır. Hasar alan sadece Amchitka bölgesi ile sınırlı kalmıştır.

5. JAPONYA DEPREMİ

11 mart 2011 yılında japonya honshu bölgesinde gerçekleşen deprem 9.0 şiddeti ile dünyanın en şiddetli depremleri arasına kendine yer edinmiştir. Yaklaşık 45 bin ev yıkılmış, 15 bin ev hasar görmüş, 15 bin kişinin can kaybına yol açmıştır.

6. ENDONEZYA DEPREMİ

26 aralık 2004’te 9.1 şiddetli hint okyanusunu vuran tsunami, endonezya’nın yanı sıra Sri lanka, Hindistan, Tayland, Maldivleri de vurmuştur. Bu depremde yaklaşık 280 bin kişinin ölümüne 1 milyon 700 bin kişinin de yaralanmasına ve ekonomik kayıp yaşanmasına sebep olmuştur.

7. ÇİN DEPREMİ

Şensi depremi olarak tarihe geçen çin depremi, 23 ocak 1556 yılında gerçekleşmiş ve yaklaşık 830 bin kişinin ölümünden sorumludur. Dünyanın en şiddetli ve en çok kayıp alan depremleri arasında yerini korumaktadır.

8. İRAN DEPREMİ

856 yılında damghan bölgesinde gerçekleşen tahminlere göre 8.0 şiddetindeki deprem yaklaşık 200 bin kişinin ölümüne yol açmıştır. Dünya tarihine geçmiş en şiddetli depremler arasında gösterilir.

9. İTALYA DEPREMİ

7.2 şiddetindeki italya messina bölgesinde 28 aralık 1908 yılında gerçekleşen deprem yaklasık 90 bin kişinin ölümüne yol açmıştır. Tarihin en şiddetli depremleri arasında yerini almıştır.

10. TÜRKMENİSTAN DEPREMİ

Türkmenistan akşabat bölgesinde 6 ekim 1948 yılında gerçekleşen 7.3 şiddetinde deprem yaklaşık olarak 100 bin kişinin ölümünden sorumludur.

yorumlar

yorum

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk

Comments 3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Deprep gerçekten çok acı üzücü. 1999 da kocaelideydim yaşadım . Bu duyduyu anlatmak imkansız

Dünya Tarihinde yaşanmış en şiddetli 10 deprem

giriş

Become a part of our community!

Hesabınız yok mu?
kayıt ol

parola gir tekrar

Geri Dönün
giriş

kayıt ol

Topluluğumuza katıl

Geri Dönün
giriş
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı