Daha önce hiç duymadığınız 5 Kedi Cinsi


Kediler, ilk zamanlardan beri insanlığın dostu olmuştur. Kediler ile insanlığın dostluğu ilk olarak eski mısırda ortaya çıkmıştır. Eski mısırlılar tarıma çok önem veriyorlardı. Organik ihtiyaçlarını tarım sayesinde karşılıyorlardı. Ta ki fareler mahsullerine zarar verene kadar. Bir gün kedilerin fareleri yemesi ile mahsullerin de korunduğu ortaya çıkmış. O günden itibaren eski mısır halkı kedilere saygı duymuştur. O kadar saygı ki bu; kedileri zarar vermek ve öldürmek idam cezasına çarptırılmak idi. Kedisi ölen kişi, kaşlarını keser, yas tutardı. Aynı zamanda kedisini mumyalamayı da ihmal etmezdi. Orta çağ insanları kedilerin büyülü dünyasından etkilenmiş onları farklı amaçlar doğrultusunda kullanmışlardır. 20. yüzyılların başında ise kara kediler uğursuz sayılmış ve halk tarafından dışlanmıştır. Bir çok toplumda farklı ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılan ve farklı şekillerde algılanan kediler, her zaman insanlığın en yakın hayvan dostlarından biri olmuştur. Bizimle yaşamış belki de insanlığa daha kolay adapte olabilmeyi başarmış nadir türlerdendir.

Günümüzde ise kedileri insani ihtiyaçtan çok sadece sevimli bulduğumuz için sahipleniriz. Kedilerin biraz tarihinden bahsettikten sonra, belki de daha önce hiç duymadığınız kedi cinslerini listeleyeceğim. Haydi bir an önce listeye birlikte göz atalım.

1. MAVİ RUS KEDİSİ

Kısa tüylü, uzun yüz yapılı, gümüş renkte olan bir kedi cinsidir. İlk olarak 1860’larda Kuzey Avrupa’da görülmüş, ikinci dünya savaşı başlamasıyla oradan Amerika, ingiltere ve iskandinavya ülkelerine dağılmıştır. Karakteri; sessiz ve kendini sevdirmek için uğraşmazlar.

2. FARS KEDİSİ (İRAN KEDİSİ)

Uzun tüyleri olan, ufak ağızlı ve yuvarlak yüzlü kedi türüdür. İlk olarak, dünyaya dağılımı 1620’li yıllarında horasan üzerinden, Ankara’ya oradan da italya’ya dağılması ile gerçekleşmiştir. Bu kedi türünün tarihi hakkında bilim adamları ikileme düşmüştür. Eski mısır hiyerogliflerinde uzun tüylü kedilerden bahsedilmektedir. Bu uzun tüylü kediler iran kedisi olarak adlandırılmaktadır. Tarihi hakkında net bilgi olmasa da onlar son derece sevimli canlılardır. Karakteri; son derece sakin, sessiz ve ev yaşamına uygun olarak lanse edilirler. Show kedisi olarak da kullanılırlar. Uzun tüyleri, küçük yüz yapısı sebebiyle bazı cilt hastalıkları geçirebilirler. Bakımı zordur, sık sık tüyleri taranması gereklidir.

3. SİYAM KEDİSİ

Siyam kedisi, günümüzün Tayland’da siyam bölgesinde tapınaklarda beslenen ve dünyamıza o bölgeden yayılan kedi cinsidir. Siyam kedisi, arka ve ön ayakları, kulakların bir kısmı, kuyrukların uç kısımları koyu geri kalan bölgesi açık renkte olan kedi türüdür. Siyam kedileri, oldukça dost canlısı ve sevecenlerdir. Apartman yaşamına uygundur. İnsanlarla çabuk kaynaşırlar. Sıkıldıkları zaman kendi tırnaklarını yerler ve bu yüzden insanları tırmaladıkları nadiren görülmüştür. Bu kedi familyasında olan kediler zekidir ama kolay eğitebileceğiniz anlamına gelmez. Eğer küçük yaşlarda iyi eğitilirse tasma takmayı da öğrenebilir.

4. MAİNE COON

İlk olarak ABD’ de keşfedilmiştir. Renkleri koyu, vücutlarında sanki aslan kürkü varmış gibi görünürler. Sert görünümlü, büyük yapıda olan kedi cinsidir.

5. EXOTIC SHORTHAIR

İran kedisiyle, American shorthair kırması bir kedidir. Görüntüsü iran kedisinde çok benzemektedir. Şaşı bakışları ve ilginç görünümü ile dikkat çekici ve pahalı bir ırktır. Tüyler küçükken uzun, büyüdüğünde ise kısa ve yumuşaktır. Yüzü ise aynı iran kedisi gibi yumuktur. Oldukça oyuncu, eğlenceli bir kedi ırkıdır.

yorumlar

yorum

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
3
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk

Comments 4

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kediler gerçekten sevimli hayvanlar. Ben de catolog-tumblr-com adresinde topluyorum bu güzellikleri. 🙂

Daha önce hiç duymadığınız 5 Kedi Cinsi

giriş

Become a part of our community!

Hesabınız yok mu?
kayıt ol

parola gir tekrar

Geri Dönün
giriş

kayıt ol

Topluluğumuza katıl

Geri Dönün
giriş
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı