Araç Değer Kaybını Önlemek İçin İşte Çözüm!


Neredeyse her gün binlerce araç seyir halinde trafiğe karışmaktadır. Bu araçlar trafikte iken bazı zamanlarda ufak hatalar sebebi ile olası kazalar yaşanabilmektedir. Araç değer kaybı, gerçekleşen kaza sonrasında, tamir ettirilen aracın piyasa değerinde, ikinci el satışında düşüş yaşamasıdır. Türkiye diğer ülkelere oranla çok daha fazla trafik kazası ile karşılaşan ülkelerin başındadır. Trafik kazaları sonucu darbe görüp hasar alan araçlar, gerçek fabrika yapısına hiçbir şekilde geri döndürülemeyeceğinden dolayı, piyasadaki esas ederinden değer kaybedecektir.

Gerçekleşen herhangi bir trafik kazasından sonra, özellikle araçlar ciddi miktarda maddi hasar aldıysa, tamir edilecek olan aracın, bazı tadilat işlemlerine tabi olacağı kesindir. İşte, bu tamir, tadilat, onarım ve bakım sürecinde aracın belli parçaları değişirken, bazı parçalar ise sadece onarım görerek sizin aracınızda kullanılmaya devam edilecektir. Gerçekleştirilen bütün tadilat işlerinde sizin aracınızın yan parça diye adlandırılan muadili ile değiştirileceğinden dolayı, diğer araçlara kıyasla ikinci el piyasasında, ciddi ölçüde bir düşüşe neden olacaktır.

Diğer yandan sizin hasarlanmış olan ve sonrasında tamir edilen veya onarılan malzemelerinizin yeniden bozulma veya eskime süreci de hızlanacaktır. Bu noktada raçta oluşan değer kaybı haline araç değer kaybı denilmektedir. Öte yandan,  Türkiye Cumhuriyetinin sunmuş olduğu ortak Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu) kayıtlarında hasarlı şekilde gözükeceğinden, Araç Değer Kaybı yaşamış olacaktır. Aracın kaybettiği değeri ödemesi gereken taraf ise, kaza sürecinde tamamıyla ya da daha az kusurlu olan diğer taraftır.

Araç Değer Kaybı Yaşadığını Düşünenler Ne Yapmalı?

Araç kullanıcıları olarak her ne kadar hata yapmasanız ya da diğer araç sahiplerinin hatalarından kaynaklanan kusurlardan dolayı kaza yaşasanız da, en azından Araç Değer Kaybı yaşamamak için bütün hukuki hakların öğrenilmesi gerekir. Çoğunlukla kaza yapan insanlar tamir aşamasında fiyatları ya da düşüş yaşadıkları sigorta ve kasko derece düzeylerini düşünürken, Araç Değer Kaybı hususunu unutmaktadırlar.

Öncelikle, araç kazalarında kusursuz olduğunu düşünen ya da olayı kanıtlayan araç sahibi, bunu diğer taraftan mahkeme kanalıyla talep edebilir. Bir diğer hak ise, kusuru bulunmayan araç sürücünün, kazaya karışan karşı ya da karşıdaki kişilerden zararın karşılanması amacıyla sigorta şirketlerine başvurabilir. Başvuru süreci 2 yılı aşmaması gerekir. Diğer taraftan, sigorta şirketlerinden bazıları sunmuş olduğu kasko hizmeti gibi fırsatlardan da kaza kayıplarını karşılama yoluna gitmektedirler. Ancak bu zaman diliminde atanan bilirkişinin raporunu tamamlaması ve işleme koyması da beklenebilmektedir.

Araç Değer Kaybı Faktörleri?

Araç Değer Kaybı yaşayacağını düşünen insanların ilk olarak dikkat etmesi gereken husus araçlarının sigortalı ya da kaskolu olmalarıdır. Öte yandan, aracın kilometresi, hasar geçmişi, üretim yılı, pazar değeri, niteliği, trafiğe çıkış tarihi, markası ve modeli değer kaybı hesaplamalarında önemi olan bazı faktörlerdendir. Yani trafikteki her araç bu değer kaybını hak edebiliyor anlamı yanlıştır. Araç Değer Kaybı yaşamamak için kasko ya da trafik sigortası yaptırmak çok önemlidir. Güvenceniz olmadan aracınızı park halinde bulundurmak bile size çarpabilecek başka araçtan dolayı riske girmek demektir.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/arac-deger-kaybi

yorumlar

yorum

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç Değer Kaybını Önlemek İçin İşte Çözüm!

giriş

Become a part of our community!

Hesabınız yok mu?
kayıt ol

parola gir tekrar

Geri Dönün
giriş

kayıt ol

Topluluğumuza katıl

Geri Dönün
giriş
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı