HiPHOP MÜZİK NEDİR?


Hiphop music, Rap eşliğinde ritmik bir müzik ve kafiyeli ifadelerle söylenen müzik türüdür. Müzikal köken olarak Funk, disko, dub, rhythm and blues, reggae, dancehall, toasting, performance poetry, spoken word, signifyin, The Dozens, scat singing, talking blues tarzlarından geldiği söylenebilir. Hip hop müzik genel hatlarıyla rap müziğe andırır. Ve bünyesinde bir çok benzerlikler bulundurur. Ön planda olan özellik hip hop müziğinde rap müzik gibi kafiyeli bir şekilde söylenmesi ile açıklanabilir. Ama genel hatlarıyla baktığımızda hiphop müziğin rap müzik ile ayrı tutulan özelliği hızı olmasıdır. Rap, müziğini daha sade ve düşük bpm’ de tutarken Hiphop müziğini daha dolgun ve yüksek bpm de tutar. Genelde hip hop müziğin bpm yani temposu 100 – 142 bpm arasındadır. Rap ise daha çok 85 – 100 bpm arasında bir tempoya sahiptir. Kısaca hiphop müziğin ne olduğunu, kökenini ve rap müziği benzerliklerini ve farklılıklarını anlattım.

Kültürek kökeni

Hiphop müzik 1970 lerin başlarında Amerika birleşik devletlerine bağlı Newyork eyaletinin kuzey doğusunda yer alan Bronx bölgesinde ortaya çıkmıştır. Bronx bir zamanlar New york eyaletinin Westchester bölgesinin kuzey kısmına bağlıydı. Ayrıca hiphop müziğin çıkış noktası olan bronx bölgesi Yanke Stadyumuna da ev sahipliği yapar.
Hiphop müzik ayrıca popülerliğini 1980′ lerin başlarında getirmiştir.

Hiphop Müziğinde Kullanılan Önemli Çalgılar

Turntable, klasik pikapların yapamayacağı bir şekilde pikap iğnesinin çalışma hızını ayarlayan ve bazen de yörüngesini değiştirip, yanınada bir mixer eklemesi yapıp ses, ton, pitch, bass değişiklerini yapan alettir.


Synthesizer (kısaca sentezleyici), elektrik sinyalleri kullanarak yapılan müzik aletidir.


Drum machine, Looplar yani müziği oluşturan davul alkış sesleri vb. seslerin oluşturduğu ve bu sesleri sampler gibi bünyesinde bulunduran yani bir bir nevi elektronik ortamda bateri görevini üstlenen müzik aletidir.


Sampler, sentezleyiciye benzeyen, sentezleyicinin ses üretimi sağlamasının aksine bünyesinde gerçek sesleri barındıran müzik aletidir.


Davullar, bilinen en eski çalgı türlerindendir. Yapıldıkları malzemeye göre pişmiş topraktan, ahşap ve madenden imal edilebilir. Genelde bir tokmak veya el vasıtasıyla vurarak ritim sağlanan müzik aletidir.

Gitar, parmakla veya pena ile çalınan genel hatları sekiz şekline benzeyen, sesin daha iyi çıkması için kenarları oval, sap üzerinde ses telleri olan müzik aletidir.


Bas gitar, çoğunlukla dört telli ve kalın ses veren bir müzik aletidir.


Piyano, tuşları bulunan bu aletin tellerine tokmağın vurmasıyla seslerin oluştuğu müzik aletidir.


Beatbox, var olan sesleri ağızdan çıkarmak vasıtasıyla müzik yapma biçimidir.


Vokaller, müzikte kullanılan insan sesini temsil eder.

yorumlar

yorum

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk

Comments 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. hiphop müzikle aslında bizler daha geç tanıştık yani 2000 lerden sonra dinlemeye başladık sanki kökeni hakkında daha detaylı bilgi verirmisiniz?

  2. Özellikle Hiphop müziğin popülerliğini sürdürdüğü yıllarda Amerika’da geçen filmlerin bir çoğunda Hiphop’ın bir şekilde filme yansımasını çok sık görmek mümkün. Benim pek sevmediğim bir müzik türü, ben daha çok house müziğin bir çok türünü seviyorum.

HiPHOP MÜZİK NEDİR?

giriş

Become a part of our community!

Hesabınız yok mu?
kayıt ol

parola gir tekrar

Geri Dönün
giriş

kayıt ol

Topluluğumuza katıl

Geri Dönün
giriş
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı