Pablo Escobar Kimdir?


Bir uyuşturucu satıcısının bu kadar ün kazanabileceğini kim bilebilirdi? Forbes dergisine dünyanın en zenginleri arasına giren bu adam kimdi? Bu adamın o kadar çok parası vardı ki, herkesin hayalinde yapmak istediği bir çok şeyi yaptı. Yüzlerce evi olan, kendisine ait hayvanat bahçesi bile olan, yaşadığı ülkenin gelirinden daha fazla kazanan bu adam kimdi? Uyuşturucu trafiğinin %80’ni elinde bulunduran bu adam kimdi? İşte bu yazımızda, kimilerine göre halk kahramanı olarak görülen, kimilerine göre bir çok insanı öldürdüğü ve öldürttüğü için halk düşmanı olarak görülen Pablo Escobarın hayatını inceleyeceğiz…

Medellin’in yakınlarda Kolombiya’nın Rionegro kasabasında dünyaya gelen Pablo Escobar, çiftçi bir babanın ve ilkokul öğretmeni olan annesinin 7 çocuğundan biridir. Suç hayatına, küçükken çaldığı mezar taşlarından başlamıştı. Daha sonraları adam kaçırma, fidye alma ve tefecilik, kaçak sigara, kaçak eşyalar ile zengin olan Pablo Escobar, gücünün zirvesindeyken 1975’de Medelli’nin en büyük uyuşturucu baronlarından bir olan Fabio Restrepo’yu öldürerek Medelli’nin hakimiyetini eline almıştır.

Kaçak sigara, kaçak eşya işinde büyük paralar kazandığı zamanlarda Pablo Escobar, meksika’da yeni uyuşturucu türü olan Kokain’i tanımış ve ticaretini yapmak için kokain üreticisi ile anlaşmaya yapmıştır. Daha sonra bu üretici ile arasında çıkan anlaşmazlıktan dolayı, kokain üreticisini öldürüp onun tüm mallarına el koymuştur. Kokain ticaretini o yıllarda önemli ölçüde arttıran Pablo Escobar, günde yarım Amerikan doları kazanan ve sadece paraları birbirine tutmak için yarayan lastiklere günde 2500 dolar harcıyordu. Pablo’nun karteli uyuşturucu trafiğinin %80’inini elinde tutuyordu. Bunu sürdürmek için bir çok hakime, savcıya, polise, askere, memura yüklü miktar rüşvet veriyordu. Rüşvet almak istemeyen devlet görevlilerini öldürmekle tehdit ediyordu.

Pablo Escobar’ın en büyük hayali Kolombiya’nın başkanı olmaktı. Bu hedefini gerçekleştirmek için önce siyasete atıldı ve kolombiya’nın tüm dış borçlarını ödemeyi önerdi. Fakat siyasete atıldığı süre zarfında önceden bir karakolda tutuklandığında çektirmiş olduğu fotoğrafını, ona karşı olan bir siyasetçi, fotoğrafını diğer siyasetçilere gösterince, Pablo rezil oldu ve kendini rezil eden siyasetçiyi daha sonra öldürdü.

Pablo Escobar’ın yakalandığında karakol’da çektirdiği fotoğrafı

Pablo escobar zenginliği ve ünü ile dikkat çektiği zamanlarda bazı günler evine bir çok ünlü insanları davet ederek hem uyusturucu trafiğini saklıyordu hemde insanlar arasında daha popüler oluyordu. Medyanında dikkatini çeken Pablo Escobar diğer uyuşturucu kartelleri ile ilişkileri kötüye gidiyor ve kendilerinin de açığa çıkacaklarından korkuyorlardı.

Tabiki bu ünü ve zenginliği başkaları tarafından dikkatini çekti. Özellikle ABD hükümeti, ülkesine giren uyusturucudan bıkmış olmalı ki, Pablo Escobar’ı izlemesi için gizli ajanları Kolombiya’ya gönderdi. Uzun takip sonrası pablo escobar, çöküş dönemini yaşadığı yıllarda Ailesi ile konusurken Kolombiya elektronik gözetleme ekibine takıldı ve radyo sinyalleri ile bulunan Pablo escobar, Tuğgeneral Hugo Martinez tarafından yönetilen operasyonla bir daire saklandığı tespit edildi ve 12 Aralık 1993’te CIA’nın ve Kolombiya güçlerinin açtığı ateş sonrası öldürüldü.

Hayatından biraz bahsettiğim Pablo Escobar’ın bazı ilginç özelliklerinden ve yaptığı şeylerden liste halinde sizlere bahsedeceğim.

  1. Pablo Escobar’ın içerisinde zürafa, su aygırı, devekuşu bulunan hayvanat bahçesi

2. Escobar’ın bir dönem kaldığı lüks hapishanesi olan ‘LA CATEDRAL’

3. ABD tarafından aranan Pablo Escobar’ın Beyaz Sarayın önündeki oğlu ile çektirdiği fotoğraf

4. Evinin kapısına koyduğu, ilk ticaret yaptığı uçağın fotoğrafı

5. Pablo halkı çok seviyordu, halkta onu

6. Halk onu her her yıl, yaptığı yardımlar ile onu anmaya devam ediyor

7. Pablo Escobar’ın öldürüldüğü yer

yorumlar

yorum

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pablo Escobar Kimdir?

giriş

Become a part of our community!

Hesabınız yok mu?
kayıt ol

parola gir tekrar

Geri Dönün
giriş

kayıt ol

Topluluğumuza katıl

Geri Dönün
giriş
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı